Janina Potoczek-Pałasińska
Janina urodziła się 7 października 1926 roku w Krakowie. W latach 1940 do 1942 uczęszczała na komplety tajnego nauczania. Do harcerstwa wstąpiła w 1941 roku. Następnie założyła i została drużynową III Drużyny Harcerek „Przegorzały”. W roku 1943 przekazano ją wraz z drużyną do dyspozycji AK. Od marca 1942 do 11 grudnia 1943 r. była członkiem krakowskiego Plutonu Dywersyjnego "Alicja", działającego w ramach Szarych Szeregów. Posługiwała się wtedy pseudonimami "Telimena" i "Piętaszek" Od lipca 1943 r. do aresztowania (11 grudnia 1943) była komendantką łączniczek plutonu dywersyjnego "Kedywu" Okręgu Krakowskiego AK W stopniu plut. podchor. kierowała grupą łączniczek i wykonywała zadania z zakresu wywiadu oraz kolportażu prasy podziemnej. Brała udział w likwidowaniu konfidentów, miała wręczyć „Lisowi” (Mieczysław Barycz „Lis- Jacek” Był członkiem 3 Drużyny Podgórskiej im. Tadeusza Kościuszki.) teczkę z planami gmachu Luftgaukommando. Po makabrycznej śmierci „Lisa” większość członków plutonu ulotniło się z Krakowa. Swego domu musiała unikać, gdyż groziło jej tam aresztowanie. Po miesięcznym tułaniu się Janina całkowicie wyczerpana, nie bacząc na niebezpieczeństwo, poszła do swojej matki, aby ją przynajmniej zobaczyć. Nie miała sił, aby przed nocą wyjść, opuszczając ciepło rodzinnego domu. Pozostała tylko na jedną noc. Tej nocy 10 grudnia 1943 roku o godzinie 4 nad ranem do domu wtargnęło Gestapo, aresztowano ją i natychmiast zaczęło się przesłuchanie przy ul. Pomorskiej. „Telimena” nie wsypała nikogo. Siedem dni później odbyła się w więzieniu pseudorozprawa (odczytane zeznania nie były zeznaniami Janiny), wszystkich skazano na karę śmierci. Dnia 17 grudnia 1943 r. osadzona została w więzieniu na Montelupich w Krakowie, gdzie przebywała do 28 maja 1944 r. Od 2 czerwca 1944 r. przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. W obozie podciągnięto ją pod kategorię NN (powrót niepożądany) i nadano jej numer obozowy 41125, była szykanowana stale przez wydział polityczny. Zaznała posmaku bunkra i bloku karnego. Na bloku kwarantannowym 24 spotkała Marię Masłowską, która zaopiekowała się nowo przybyłą więźniarką, pozyskując ją do tajnej drużyny harcerskiej "Mury". Obóz opuściła 28 kwietnia 1945 r. udając się do Szwecji, gdzie działała w ruchu skautowskim. Wraz z Finami, Estończykami, Szwedami i Norwegami była na obozie skautowskim w Olosfors. W listopadzie 1945 r. powróciła do Polski. W 1950 r. uzyskała absolutorium na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1947 r. została aresztowana. Po zwolnieniu z więzienia musiała zaprzestać działalności dziennikarskiej. Od 1958 r. pracowała społecznie, udzielając się w środowisku byłych więźniów w Klubie Ravensbrück. Odznaczona m. in: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim. Zmarła 26 września 2006.
Jako jedna z dwóch, spośród wszystkich członków plutonu „Alicja”, przeżyła aresztowania przez Gestapo.
Janina pisała wiersze kilka z nich można znaleźć tutaj: KLIK
Sprawność patronki
* Janka
1. Wie kim była patronka
2. Wraz z zastępem odwiedziła grób patronki
3. Wie co to są "Mury"
4. Zna historię harcerstwa z czasów II WŚ
5. Wraz z zastępem przygotuje krótki folder zawierający najważniejsze inf. dotyczące patronki/plutonu Alicja/ Murów / Szarych Szeregów . Będzie go aktualizować na bieżąco wraz ze wzrostem ilości materiałów dotyczących jego tematu. (dla każdego zastępu jeden temat).
** Piętaszek Maryli Masłowskiej
1. Przygotuje film / prezentację dla drużyny o patronce lub Murach.
2. Przeczyta książkę "Mury-konspiracyjna drużyna harcerek w Ravensbrück "
3. Wie, kim była Maryla Masłowska(hm. Maria Masłowska) i Józefa Kantor.
4. Zorganizuje służbę dla zastępu związaną tematycznie z patronką, lub z SzSz.
5. Poznała i opracowała w ciekawy sposób twórczość literacką patronki.
*** Telimena
1. Powiększa zbiory drużyny związane z patronką (np powiększa biblioteczkę drużyny pozycjami związanymi z drużyną "Mury", uzupełnia życiorys na stronie, stworzy galerię zdjęć patronki, itp)
2. Odnajdzie kontakt do osób związanych z patronką
3. Pomoże przy nawiązaniu współpracy z 11PgDH "Koniczyny" w sprawie gromadzenia materiałów dot. "Murów".
4. Przygotuje lub pomoże przy organizacji gry "Śladami plutonu "Alicja" / patronki po Podgórzu". Wykaże się znajomością miejsc i wydarzeń które miały miejsce w Podgórzu, swoją wiedza podzieli się z młodszymi druhnami.
5. Na wyjeździe drużyny mając za swoje oparcie cytat z "Murów" pomyślnie przejdzie próbę harców.